24 Aralık 2011 Cumartesi

Ferrari atının tekrar şahlanma çabaları


2004 yılında sporun her açıdan tartışmasız en dominant takımı, galibiyetleri silip süpüren, en yüksek bütçeye sahip, arka bahçesi Fiorano’da, Mugello’da sınırsız testler yapan, taklit etmeyen ve taklit edilen, Concorde Anlaşması’nın ek ödemeli ön şartlı takımı Scuderia Ferrari günümüzde önce ekonomik kriz, sonra teknik şartların değişimi ve sonra da test yasağının devreye girmesiyle bu güçlerini bir bir kaybetti. Artık pist üzerinde Red Bull ve Mclaren’e geçilen, diğer takımlara uymak adına da ekonomik gücünü kullanamayan bir Ferrari var karşımızda.

İşte bu Ferrari, bana göre eski gücünü yeniden kazanmak amacıyla geçtiğimiz ay FOTA’dan ayrıldığını duyurdu. Bu ayrılış sonrası ilk açıklamalar geçtiğimiz hafta geldi. Bu yazıda o açıklamaların satır aralarına girmek ve deşifre etmek istiyorum.

“Masrafları kontrol etmemiz gereken bir durumdayız ve RRA'nın uygulanabilir olması gerek. Bu yüzden ilk önce önemli olan RRA'nın neler getirdiğini anlamak. Ardından büyük takımlar en iyi çözümün ne olacağını tartışmalı. Önceliğimiz bu. Geçen bir iki yılda çok fazla konuştuk ama sonuçlara ulaşamadık."

Stefano Domenicali

Bunu söyleyen Stefano Domenicali. Barışçıl bir mesaj gibi görünüyor ama işin aslı böyle değil. Öncelikle takım özetle biz RRA’nın kapalı ve belirsiz mesajlarından sıkıldık, net bir anlaşma istiyoruz diyor. Ardından ekliyor, “büyük takımlar” en iyi çözümün ne olacağını tartışmalı. Buradaki büyük takımlar büyük dörtlü: Ferrari, Mclaren, Red Bull ve Mercedes. Bu kelimelerde bile Ferrari’nin diş gösterdiğini anlamak zor değil. Son cümlede belirttiği geçen iki yıldır çok konuştuk ama sonuçlara ulaşamadık cümlesi de Red Bull’a gösterilen tepkinin bir başka şekilde söylenişi. Takım Red Bull’un hile yaptığını ısrarla kapalı kapılar ardında iddia ediyordu.

Bir başka çok önemli cümleyi de Luca di Montezemelo’dan dinleyelim.

“Bütçe kısıtlamasını dolaylı yoldan yapmayı tercih ediyorum, denetimcilerin kontrolüyle değil, zira bunda hile yapmak çok kolay. Asla bütçe kısıtlamasını kabul etmeyeceğim, çünkü bütçe kısıtlaması rekabetin karşısındadır.”

Luca di Montezemelo

Sırf bu cümlelere 5 sayfa yazı yazabilirim, o kadar imalı konuşmuş ki Ferrari Başkanı… Bütçe kısıtlaması 2009 yılında gündeme getirilmişti. FIA 2009’un Mayıs ayında hem krizin etkisi, hem de Formula 1’e yeni takımların girebilmesi için 30 milyon pound bütçe kısıtı koymuş ve ilk tepkilerden sonra bu rakamı 40 milyon pound’a çıkarmıştı. Karar FIA’da onaylanmıştı. Ferrari, Red Bull ve Toyota kararı en sert protesto eden takımlardı. Hatta Ferrari Fransız mahkemelerinde bu karar itiraz etmiş (FIA Fransa’da bulunduğundan) ve davayı kaybetmişti. Mesele büyüyünce ve takımlar kendi aralarında yeni seri kurmaya karar verince konu kapatılmış ve bu mesele Max Mosley’in de sonunu getirmişti.

Konu sonradan çok daha yüksek rakamlı bir bütçe kısıtı, takım aktivitelerinin sınırlanması, personel sayısına sınır getirilmesi, yarışlara götürülen çalışan sayısının sınırlandırılması, test yasağı ve rüzgar tüneli kullanımının sınırlandırılması gibi somut aksiyonlarla sonlandı. Ancak Ferrari bu sene içinde sürekli bu şartların esnetilmesi için söylendi durdu. En son da FOTA’dan ayrılarak bu tepkisini belli etti. Montezemelo şu anda bütçe kısıtının tamamen kaldırılması ve sadece şekilsel ve adetsel kısıtlamalar yapılması konusunda net bir görüş bildiriyor. Yani toplamda harcayacağım rakama karışmayın, hepimiz örneğin 100 mühendis çalıştıralım ama maaşlarına karışmayın, ben daha yüksek maaşla daha iyi mühendisler çalıştırmak istiyorum diyor. Yine malzeme sağlayıcı firmalarla yapılacak çalışmalarda da bütçe kısıtının olmaması önemli bir değişikliğe yol açacaktır, Shell ile yakıt, Brembo ile fren sistemleri alışverişi gibi. Ve bu söylenen şey gerçekleşirse Ferrari’nin daha rekabetçi olacağı aşikar.

Kısaca Ferrari kaynak kısıtlama anlaşmasına sadık kalacağını şeklen söyleyip FOTA’nın dağılması konusunda yüreklere su serper görünse de, satır aralarında söylediği şartlarla bir daha asla bu cenderenin içine girmeyeceğini ilan etmiş oluyor.

Bir diğer açıklama da testlerle ilgili ve yine Montezemelo’dan geldi. Ferrari Başkanı sezon içi testlerin artırılması için talepte bulundu ve eskiden testler sınırsız olduğu zamanlarda sürekli testten artık bütçelerin tükendiğini ve bunu önlemek için test sınırlaması istediklerini ama tamamen kaldırılmasının da “vur dedik de öldür demedik” gibi olduğunu söylüyor. Bu konuda artık neredeyse her takım hemfikir. Ancak 3 günlük bir sezon içi testinin yetmediğini ve iki önemli nedenle sezon içi testlerinin artması gerektiğini söylüyor:

1.Genç sürücülerin sezon içi testleriyle kendilerini gösterebilecek fırsat bulacak olmaları.

2.Sponsor ve medya aktivitelerine sezon içi testlerle daha fazla fırsat ayrılacak olması ve bunun da bütçeye destek olacak olması.

Genç sürücü meselesinde haklı olabilir, Ferrari özellikle Genç Sürücü Akademi’sini (FDA) kurduktan sonra bu pilotların yetiştirilmesinde sorunlar yaşıyor. İlgili pilotlar sadece sene sonu testinde araç koltuğuna biniyor, o da en iyisiyle. Diğer pilotlar 2 yıl önceki araçla Mugello ya da Fiorano’da turlar atıyor, bu da yarışlara hazır olmak anlamına gelemiyor. Sezon içi testler bu konuda faydalı olabilir.

İkinci meselede de haklı, ancak çok dolaylı bir talep olduğundan pek dürüstçe değil. +3 günlük bir testle gelecek sponsor ve maddi destek oldukça sınırlı. Bu yüzden pek mantıklı bulmuyorum.

Önemli bir konuyu daha gündeme getiriyor, test yasağı başlayınca takımlar çok gelişmiş simülatörler üretmek zorunda kaldılar, bunların da maliyetinin testten pahalı olduğunu söylüyor. Ferrari simülatör konusunda Mclaren ve Red Bull’dan geride, bu bir sır değil. Hele Red Bull’un simülatörünün çok gelişmiş olduğu bilinen bir gerçek. Takım da bu açığını kapatmak için simülatörünü geliştirdi ve simülatör neredeyse ayrı bir bina haline geldi.

Tüm bu amaçlarla takım sezon içi testlerin artırılmasını talep ediyor. Bu sene için bir değişiklik olacağına kesinlikle inanmıyorum ama 2013’de iyileştirme olacaktır.

Bu iki konuda takımdan gelen bu açıklamalar Ferrari’nin azalan gücüne ve F1 politikasındaki azalan etkisine en hassas iki konudan başlayarak neşter vurması hareketi bana göre. Christmas kutlamasında Bernie’ye uzatılan zeytin dalından da yola çıkarak Ferrari’nin yeniden zirveye dönmek istediği (hem pistte, hem pist dışında) ve 2013 Concorde Anlaşmasında imtiyaz almaya devam etmek istediği sonucuna varabiliriz.

1 yorum:

 1. Guzel yazi ellerinize saglik...

  Aslina bakarsaniz bazi seyler sinirlandirildiginda yaraticiligin ortaya ciktigina inananlardanim, yani bu tur kisitlamalar bir sekilde insanlari daha dusunulmeyen cozumlere yonlendiriyor ama bu sinir kesinlikle para olmamali cunku para aslinda yapilmaya calisilan seyin (herneyse artik o) konusu disindadir.

  Bu bakimdan Ferrari'ye katiliyorum diyebilirim.

  Saygilar,
  Hakan Saglam
  formulabir.com

  YanıtlaSil