24 Eylül 2018 Pazartesi

Formula 1 Sportif Kuralları

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi Formula 1'in sportif kurallarının Türkçe çevirisi hiçbir yerde olmadığı için ve çok sayıda İngilizce bilmeyen F1 tutkunu bu kurallara hakim olmadığı için kuralların Türkçe çevirisini yayınlamaya başladım. Kuralların toplu halde tek yerde olması için de burayı kullanıyor olacağım. Twitter'da yayınladığım kuralları buraya da aktaracağım.

1. Kurallar

1.1: Eger herhangi iki taraf arasinda anlasmazlik cikarsa aciklama icin kullanilacak kaynak bu kurallarin Ingilizce versiyonudur. Kural kitabindaki basliklar referans icin kullanilmaktadir, kurallarin bir parcasi degildir.

1.2: Sportif kurallar Sampiyona konu basliginda gecen yilda gecerlidir ve tum takimlarin ortak oyuyla sadece onceki sezonun 30 Nisan tarihinden sonra degistirilebilir. FIA guvenlik konulu kural degisikliklerini uyarisiz ve erteleme yapmadan yapabilir.


2) Genel Sorumluluklar

2.1 Sampiyonaya katilan tum suruculer, takimlar ve yetkililer kendileri, calisanlari, ajanslari ve tedarikcileri adina Uluslararasi Spor Kanunlarina, Teknik kural kitabina ve Sportif kurallara uyma sorumlulugunu ustlenmistir.

2.2 Yarış; herhangi bir yılda FIA F1 Şampiyonası takvimine girmiş bir yerde, teknik ve sportif incelemenin yapılmasıyla başlayan antrenman ve yarışı içeren ve Spor Koduna göre protesto başlatma mühletinin bitmesi ve ayrıca teknik ve sportif kontrolün Koda göre yapılmasıyla sonuçlanan sürece denir.

2.3 (Yarisi etkileyecek) Yerel bir kural veya kanun varsa yarisin takvime giris basvurusu sirasinda FIA'ya bildirilmek zorundadir. Sadece FIA'nin onayi varsa yaris takvime girdiginde ilgili kural ve kanunlar yarisi etkileyebilir.


3. Genel Şartlar

3.1 Takımlar kendileriyle bağlantılı herkesin Kurallara uymasından sorumludur. Takım Başkanı Yarışa katılamıyorsa yazılı olarak sorumlu kişiyi bildirmek zorundadır. Yarış h.sonunda herhangi bir anda araçla ilgili kişi de kurallara uymalıdır.

3.2 Takımlar araçlarının yarış ve antrenmanlar sırasında kurallara ve güvenlik şartlarına uygunluğunu sağlamak zorundadır.

3.3 Teknik inceleme sırasında aracın incelenmek için sunumu uygunluk beyanı olarak kabul edilecektir.

3.4 Yarışacak bir araçla ilgili herkes veya takımla birlikte padokta veya pit alanında veya pistte bulunan kişiler her an geçiş kartıyla dolaşmak zorundadır.

3.5 FIA'nın izin verdiği ve bastığı geçiş kartları haricinde hiçbir kart basılamaz ve geçerli değildir. Geçiş kartları sadece ilgili kişi tarafından kullanılabilir.

4. Lisanslar

4.1 Tüm sürücüler, takımlar ve görevliler Süper Lisans sahibi olmak zorundadır. Süper Lisans için başvurular FIA'ya ilgili ülkelerin Federasyonları tarafından yapılır.

4.2 Komiserler 31.5 ve 38.3 nolu kurallar gereği sürücülerin süper lisanslarına ceza puanı verebilir. 12 puanı aşan sürücü sonraki yarıştan men edilir ve ceza puanı sıfırlanır. Ceza puanları 12 ay süreyle geçerli olur ve verilişinden 1 yıl sonra silinir.


5. Şampiyona Yarışları

5.1 Yarışlar Teknik Kurallara uygun Formula 1 araçları içindir.

5.2 Her bir yarışın statüsü uluslararası sınırlandırılmış müsabaka şeklindedir.

5.3 Yarışların uzunluğu starttan 36.9 maddesindeki gibi damalı bayrağa kadar 305 km'nin tamamlandığı en düşük tur sayısı kadardır. Ancak, 305 km katedilmeden 2 saatlik süre dolarsa sonraki tur damalı bayrak sallanır, ancak tur sayısı planlanandan fazla olamaz.

Sadece aşağıdaki durumlarda istisna oluşur:

a) Monaco'da uzunluk 260 km'yi dolduran minimum tur sayısıdır

b) Yarış durdurulursa (41.madde) durma süresi toplam süreye eklenir ve bu da 4 saat aşamaz.

c) Eğer yarış Güvenlik Aracı arkasında başlarsa (39.16 madde) Güvenlik Aracı arkasında geçilen tur sayısının bir eksiği toplam yarışın tur adetinden düşülür.

5.4 Bir sezonda en fazla 21, en az 8 yarış olabilir. 


5.5 Sezondaki yarışların kesin listesi ilgili yılın 1 Ocak'ından önce FIA tarafından yayınlanır. 

5.6 Yapılmasına 3 aydan az kalmışken iptal talep eden GP FIA aksine karar vermezse ertesi yılın takviminden çıkarılır. 


5.7 Yarışacak araç sayısı 12'nin altına düşmüşse bir yarış iptal edilebilir. 

6. DÜNYA ŞAMPİYONASI


6.1 Formula 1 Dünya Şampiyonası Sürücüler Şampiyonluğunu puanlarin yarışlar sırasında toplandığı farzedilerek en yüksek puanı toplayan sürücü kazanır. 

6.2 Formula 1 Takimlar Şampiyonluğunu Madde 8.6'da açıklandığı şekilde iki aracın aldığı toplam puanlar hesaplanarak en yüksek puanı toplayan takım kazanır.

6.3 Takım, Ek 6 maddesinde belirtilen parçaları üreten insana veya kuruluşa denir. Motorun veya şasinin niteliği/adı üretici Takım tarafından verilir. Parçaları üretme zorunluluğu Takımın tasarım veya üretimi ücüncü kişilere ihale edemeyeceği anlamına gelmez.Şasi ve motoru üreten firma aynı değilse şampiyonluk şasiyi üreten firmaya verilir ve isim okunurken şasi üreticisinin ismi de önce yazılır. 

6.4 Puanlar her yarış sonunda aşağıdaki şekilde dağıtılır.

 1 : 25
 2 : 18
 3 : 15
 4 : 12 
 5 : 10 
 6 : 8 
 7 : 6 
 8  :4  
 9 : 2 
10 : 1

6.5 Madde 41'de yazıldığı şekilde yarış durdurulursa ve yarış devam ettirilmezse, yarış lideri 2 tur ve daha az tamamlamadıysa o yarışta puan verilmez. Eğer iki turdan fazla koşulup yarışın 5% i tamamlanmadıysa yukarıdakinin yarısı puan verilir. Eğer yarışın 75% inden fazlası tamamlandıysa tam puan dağıtılır.  Eğer yarış güvenlik aracı arkasında başladıysa (bkz.Madde 39.16) orijinal yarış mesafesi madde 5.3c de olduğu gibi hesaplanır. Ancak maksimum 4 saat (bkz.Madde 5.3b) yarış saatinde başlatılır.

6.6 Dünya Şampiyonasını birinci, ikinci ve üçüncü bitiren sürücüler FIA Ödül Töreni'ne katılmak zorundadır. 

6.7 Sene içinde en fazla pole pozisyon alan sürücüye bir ödül verilir. (Bkz.Madde 35.2) Eşitlik olursa en fazla ikinciliği olan kazanır. Bu da eşitse üçüncülük ve sırayla bu şekilde galip belirlenir. Buna rağmen yine bulunamazsa FIA birinciye karar verir. 

7. EŞİTLİK 


7.1 Yarış sonuçlarında eşitlik durumunda puan ve ödüller her iki tarafa da eşit dağıtılacak ve puan hanelerine yazılacaktır.

7.2 Sezon sonunda eşit puana sahip sürücü veya takımlarda 1.lik sayısı fazla olan önde sayılacaktır. Bu eşitse 2.lik sayilarina, o da eşitse 3.lüklere eşitlik bozulana kadar bakılır. Hepsi eşitse FIA uygun bir yöntemle öndeki takıma veya pilota karar verir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder