9 Mayıs 2011 Pazartesi

Türkiye GP takvimden çıkıyor mu?

Son günlerde gündemin ilk sırasına Türkiye GP’sinin durumu oturdu. Daha doğrusu bizim gündemimizin ilk sırasına çıktı. Herşey İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın Twitter hesabına GP’mizin gelecek yıl olmayacağı ile ilgili yazdığı durumla başladı.


Yabancı ve yerli yazılı basın bir anda bunu manşetlerine ve ana haberlerine taşıdı. Murat Yalçıntaş’a bu yüzden teşekkür ediyorum, o haber de olmasa GP’mize birkaç gün kala bu konu açılacak ve GP telaşından gümbürtüye gidecekti.

Haber sonrası beni şaşırtan yabancı basının konuya “in doubt” yani şüpheli/muallakta şeklinde yaklaşmasıydı. Bize göre kesinleşen durum onların hala geçici bir kriz olarak gündeminde. Yani Türkiye’nin takvimden çıkmasını çok da doğal karşılamıyorlar.

Her neyse, haber Autosport’ta çıktığından tüm dünyanın öğrenmesi Twitter’ın da yardımıyla sadece birkaç saat sürdü. Gelen twit’leri retweet ederek farkındalık yaratmaya çalıştım. Biz zaten yastayız ama yabancı Formula 1 tutkunları da İstanbul’un takvimden çıkacak olmasından son derece rahatsız ve üzgün. Pistimiz artık Eau Rouge ile kapışan ve çoğuna göre daha heyecanlı olan 8.virajıyla herkesin “great track (harika pist)”diye adlandırdığı bir pist. Hatta Hermann Tilke’nin yaptığı en iyi pist olduğu da herkesin kabul ettiği bir durum. Gelen Twit’lerin birkaçını yayınlamak istiyorum burada:

@Smith_ben : Disappointed that Turkish GP will leave F1. True it had no attendance, but it was a rare great track designed by Tilke
(Turkiye GP’sinin F1’den gitmesi hayal kırıklığına uğrattı beni. Seyirci sayısının az olduğu doğru ama pist Tilke tarafından tasarlanan nadir harika bir pist)

@lettev : Such a shame about about the Turkish GP. It’s a great track and I really hope it stays. (Turkiye GP’sinin durumu çok yazık. Harika bir pist ve umarım kalır)

@chkltcow : Last year for Turkish GP?! NO! Say it isn’t so! What will we do without “Turn 8” ? (Turkiye GP’sinin son senesi mi? Hayır! Öyle olmadığını söyleyin! 8.viraj olmadan ne yapacağız biz?)

@toomuchracing It would be a shame if the next Turkish GP was the last, surely it’s like China, change the pricing and magically thousands will appear.
(Eğer Turkiye GP’sinin son senesiyse çok yazık, burası Çin gibi, fiyatları düşürün, bir anda binlerce kişi gelecek göreceksiniz)

@Adennehey87 : Saying that I’d rather watch a Turkish GP than the races at Singapore and Valencia!
(Singapur ve Valensiya’yı izlemektense Türkiye’yi izlemeyi tercih ederim!)

@Squeaky_the_pin: Turkey is still cheaper than going to Silverstone, I’m off to my 4th Turkish GP this year, will be sad to lose it.
(Turkiye’de yarış izlemek hala Silverstone’da izlemekten ucuz. Bu sene Türkiye’de 4.defa yarış izleyeceğim ama takvimden çıkarsa üzüleceğim..)

@Squeaky_the_pin: I love Istanbul. Looking forward to sunshine, F1 and lot’s of Turkish Ice Cream
(Istanbul’u seviyorum. Güneşli hava, F1 ve bir sürü Türk dondurması yemek için sabırsızlanıyorum)

@angstcookiee: No Turkish GP this year? :(
(Türkiye GP seneye yok mu? :( )

@lachance : Say goodbye to the Turkish GP and the second greatest corner in Formula 1
(Türkiye GP’ye veda edin, aynı zamanda F1’deki en harika ikinci viraja da…)

Bunlar gelen tepkilerin sadece bir kısmı. Yabancı F1 severler de pistin durumundan son derece üzgün. Evet, onlar için yarış izlemek hala ucuz. Istanbul Avrupa’da Paris’le beraber turistik açıdan görülmesi gereken yegane iki yerden birisi. Yarış her iki amaca da hizmet ettiğinden insanlar 3-4 defa gelebiliyor ülkemize.

Seyirci neden az?

2005’den sonra seyirci çekemememizin en önemli nedeni olarak fiyatlar görüldü. Doğrudur, Türk insanının gelir seviyesi için fiyatlar yüksekti. Ancak, F1 takviminde fiyatlar bizimkinden çok çok fazla, şu anda en ucuz durumda olan biziz. Buyurun ispatı, şu anda ana tribün ve açık alan fiyatları:

Türkiye
Ana Tribün Gold : 450 TL (210 €)
Açık alan: 70 TL (32 €)

Silverstone / Ingiltere
Ana Tribün : 1050 TL (480 €)
Açık alan: 380 TL (170 €)

Spa / Belçika
Ana Tribün Gold : 1150 TL (520 €)
Açık alan: 330 TL (150 €)

Hungaroring/Macaristan
Ana Tribün Gold : 1000 TL (450 €)
Açık alan: 220 TL (99 €)

Rakamlar herşeyi anlatıyor zaten, yorum yapmaya gerek görmüyorum. Benim en büyük sitemim F1’i seviyorum diyenlerin pistimize gelmemesi oldu. Açık alan biletleri kaç yıldır ilk satışa çıktığında 40 TL’den satılıyor. Keza Bronze ve Silver biletler %30-40 indirimle satıldı. Derbi maçlarda tribün fiyatları F1 bilet fiyatlarının da üstüne çıkıyor. Formula 1’de yarış yılda bir defa ülkemize geliyor ve bu heyecanı yerinde yaşamak derbi maç kadar değerli değil mi?

Eğer gereken ilgi gösterilseydi, pistin işletmesini alan Bernie Ecclestone yatırımları artırırdı. Yaptırım gücüyle emin olun yarışlar başlamadan son kez yapılan test seansı İstanbulpark’a alınırdı.

Seyirci sayısının azlığının takımları ve pilotları etkilemesini son derece anlaşılır buluyorum. Bir bakın Silverstone’a, Spa’ya, Interlagos’a… Pilotlar piste çıkınca çıldıran rengarenk taraftarları görürsünüz. Bu pilotları motive ediyor. Boş ve gizlenmiş tribünler önünde yarışmayı kimse istemez. Pistin takvimde kalması için finansman bulunsa bile az seyirciyle ömrümüz yine uzun olmaz, takımların daha heyecanlı pistleri tercih edecekleri açık. Bu yüzden bu yıl İstanbulpark’ı doldurmamız gerekiyor. Bilet satışlarının gayet iyi olduğu yönündeki duyumum umarım doğrudur. Takımlar bir sürprizle karşılaşacak demektir bu.

Şimdi ne olacak?

Bernie’nin pistin devamı için istediği 26 Milyon $’da ısrar ettiğini düşünmüyorum. Şu günlerde garip ve komik bulduğum bir restleşme yaşanıyor. Yok efendim Türkiye’nin F1’e ihtiyacı yokmuş, biz petrol ülkesi değilmişiz, Bernie’nin oyununa gelmeyecekmişiz, F1 olmadan da pisti çalışır durumda tutarmışız vs vs vs… Bunlar tamamen bilgisizlikten söylenmiş sözler, şu anda Rusya’da, ABD’de pist yapılıyor, Bulgaristan pist yapımına başladı, Portekiz ve Meksika takvime dönmek istiyor, Katar nabız yokluyor, Güney Afrika nabız yokluyor… Bunların bir tanesinin bile takvime girmesi için bazı yarışların çıkması gerekiyor, yani bizim elimizde çok güçlü bir değer var. Bernie bize takvimde kalın diye yalvaracak değil elbette. Bütün bu ülkeler bizim takvim dışı kalmamız için dua edip sırada bekliyorlar.

TOSFED Başkanı Sayın Mümtaz Tahincioğlu pistin takvimde kalması için aylardır insanüstü bir çalışma yapıyor. Bernie ile İngiltere’de görüştü, zorlansa da Başbakanımız’la görüştü, ona durumun önemini anlattı. Bernie’nin pistin durumunu ve stratejik önemini bildiğinden 26 Milyon’da ısrar etmediğine eminim. Yani pistin bedelinin iki katına çıktığı doğru değil.

Bu konuda son görüşme yarış hafta sonunda yapılacaktır. Sn.Başbakanın’ın programına uyması halinde İstanbul’a yarışa gelmesi açıkçası tek dileğim. Görüşmeleri aracı olmadan yürütür ve eğer Türkiye’nin takvimde kalmasının önemi bir kere daha birinci ağızdan anlatılırsa, Bernie ile pazarlığı bizzat kendisi yaparsa pistimiz takvimde kalabilir.

O güne kadar ben hem tribünlerin dolması için, hem yetkililerin farkındalık seviyesinin artması için elimden gelen gayreti göstereceğim. Sizlerin de desteklemesi çok ama çok önemli.

Ne diyoruz? #F1istanbuldangitmesin ve #herkesistanbulparka !!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder