27 Şubat 2010 Cumartesi

Yeni Petrol Ofisi Vmax Eurodiesel, Kadirizm ve Yaban üstüne üç beş kelam...
Bir süredir televizyonda Kadir İnanır ve onun yeni versiyonu Yaban'ın (Fırat Doğruloğlu) oynadığı reklam filmini izliyoruz. Reklam Petrol Ofisi'nin yeni ürünü Vmax Euro diesel'e ait. 100 lt'de 4 lt yakıt tasarrufu sağladığı söylenen bu ürünü ilk kullanmam sonrası hem sonuçlarını, hem Yaban konusunu hem de reklamla ilgili fikirlerimi yazmak istedim.

Yaban : Fırat Doğruloğlu

Fırat Doğruloğlu'nu sanırım televizyonlarda ilk olarak Yarım Elma adlı dizide izledik. İzledik dememe bakmayın, ben o yıllarda pek dizi izlemezdim, Türk halkı adına konuştum :) Tekrarına baktığım o bölümlerde de ilk denemelere göre başarılı bir oyuncu olduğunu söyleyebilirim. Daha sonra da bir kısa film ve dizilerde oynadı. Aslen de tiyatrocuymuş, bu yönüyle saygımı çoktan kazandı zaten. Asıl ününü de Haneler adlı dizideki yeni Kadir İnanır versiyonu olan Yaban karakteriyle kazandı. Bu karakterde çok başarılı bir görüntü çizdi bana göre. Merak ettiklerimden birisi Yaban adının nasıl seçildiği? Kadir İnanır'ın yıllar önceki Yaban filmiyle mi? Yoksa maço karaktere uyması nedeniyle mi? Bilen varsa beni de aydınlatsın.Yaban : Yeni nesil Kadirizm

Kadir İnanır'ın nasıl bir fenomen olduğunu anlatmama gerek yok. Bir dönem Türk sinemasına damga vurdu diyemiyoruz, ilk filmiyle birlikte bugünlere kadar başarısını sürdürdü. Şahsen en sevdiğim Türk filmleri çoğunlukla onun oynadığı filmlerden oluşuyor. Selvi Boylum Al Yazmalım, Dila Hanım bunlardan ikisi. Kadir İnanır'ın Yaban adlı bir filmi var bu arada. Ustaya lafım yok ama yönetmen, varsa sanat yönetmeni, kameraman ve senarist el ele verip komik bir film çıkarmışlar ortaya, Kadir Usta'nın o filmde olmamasını isterdim. Meraklısı varsa Google Video'dan ya da Youtube'dan izlemeli. Belki başka bir yazımda bu filmi değerlendirebilirim. Aşağıda Kadir İnanır'ın filmdeki komik sahnelerinden biri var, saçlara dikkat :)
Kadir İnanır filmlerinde maço, dediğim dedik, net çizgileri olan, kuralcı, erkeksi bir profil izledik. Kadirizm de tarihe bu şekilde geçti. Taklitleri yapıldı, her dönem Kadirizm konuşuldu, üstüne çok şey söylendi. Yaban da bu taklitlerden biriydi. Ama sanıyoruz ki en iyisiydi. Bu yüzden çok beğenildi, dilden dile yayıldı. Yalan söylüyorsunnn, uleeeen, normancıyım ben, Nalev gibi kelimeleri ezberlendi. Kadir İnanır'la bir araya gelirler mi diye soruldu, Kadir Usta aşağıda da göreceğiniz gibi "Nevet gelirim" dedi ve bu reklam doğdu...Vmax Euro diesel reklamı

Reklam Yaban'ın yakıtı bitmesi nedeniyle çekerek getirdiği ve Normancı olduğu için içine odunlarını koyduğu arabasını Petrol Ofisi İstasyonuna sokması, diesel yakıt istemesi, Yeni Nesil Vmax Euro diesel yakıtını duyup ninanmıyorum uleeen demesi şeklinde gidiyor. En komik yanlardan biri maçoluğun kilometre taşlarından olan lokanta masası dağıtma ritüeli için bir mizansen konulması. Masayı da dağıtıp "inanmam uleeen" derken Kadir abi geliyor, "çocuk %4 diyor, ninanacaksın" diyor, sonra da Petrol Ofisi'nin istikrarlı logosu ağzından ateş/duman çıkaran aslanını temsilen haykırması ve ağzından bir duman çıkarması şeklinde bitiyor. Bana göre bir yakıt reklamı için ve Türkiye'nin en yaygın istasyon ağına sahip PO için hedef kitleye yönelik güzel bir reklam. Diesel yakıtın öneminin artmasıyla tasarruf da önem kazandı, bu anlamda çok yerinde ve zamanında bir lansman bu.

Reklamın radyo versiyonları da mevcut. Bunları da arabadayken zevkle, keyifle dinledim. Kadir abi'nin dış sesle ve Yaban'la diyaloğu geçiyor. Velhasıl, reklam güzel, kutluyoruz.

Olumsuz eleştirilere gelince. Reklamı izleyen sizlere soruyorum, anladık, %4 tasarruf var. Peki nasıl? İşte bu anlatılmamış. Sizler için araştırdım, mantık şuymuş : Vmax Euro diesel aracın katkısız sıradan yakıtla kullanılması durumunda motorda oluşan kalıntıları hızla temizliyor ve tekrar oluşumunu engelleyip daha az yakıt kullanımı sağlıyormuş, bu yolla motorda yüzde 10 oranında güç artışı sağlanıyormuş. Reklamda keşke bu teknik bilgiye ucundan değinselermiş. Böylece daha inandırıcı olabilirdi.

Peki işe yarıyor mu?

Şimdi efendim beni bilenler bilir, matematiğe ve sayılara, dolayısıyla da teknik detaylara ilgim vardır. Arabamda yol bilgisayarı da olduğundan 100 km'de ortalama kaç lt yakıt harcıyorum dikkat ederim. Şehir içi ortalama 6.6-6.7 lt yakıt harcardım, şehir dışı da 4.8-5.0 lt. Geçen hafta reklam sonrası ilk yakıtımı aldım ve gözlemlemeye başladım. Sonuç şaşırtıcı: 6.2 lt'ye düştü yakıt harcaması. Arabamın 45 lt aldığını ve bir depoyla yaklaşık 750 km yol yaptığını da göze alırsak aradaki fark minik bir farkla bu yeni yakıtın iddiasını doğruluyor. O minik fark da kullanım farkı zaten, bu hafta 3 defa feci trafiğe yakalanıp 2'şer saatlik yol eziyeti yaşadım. 2. ve 3. depolarda fark olursa buradan açıklayacağım.

Merak edenler varsa, PO ile hiçbir alakam yok, ilgimi çektiğinden bunları yazdım. Adamlar yapmış, bize de tebrik etmek düşer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder